princeofcutenessNarodil se vám před nedávnem potomek a chcete mu spořit* peníze? A nebo už je vašemu potomkovi třeba 8 let, ale také chcete svému pokladu nějaké peníze ušetřit? Ať tak či tak, bude dobré, když se při rozhodování, kam peníze odkládat, budete řídit následujícími pravidly.

 

Vyřešte si všechny ostatní záležitosti ve svých financích, tedy:

  1. Vytvořte si finanční rezervu minimálně ve výši trojnásobku vašich měsíčních příjmů
  2. Mějte pojištěné finanční dopady nepředvídatelných událostí (dlouhodobá nemoc, vážný úraz, invalidita, smrt, odpovědnost za škodu)
  3. Vyřešte si své vlastní bydlení
  4. Mějte pojištěný svůj majetek
  5. Vytvářejte si rezervy na stáří (dlouhodobé rezervy)

Pokud máte všechno tyto záležitosti vhodně vyřešené, pak vaše rozhodnutí šetřit peníze i pro děti se jeví jako správné. Spoření pro děti je srovnatelné s bodem 5. Také se jedná o dlouhodobou finanční rezervu, kde peníze mohou pracovat delší dobu. U dětí ten horizont může být 20 let, u rezervy na stáří může být horizont klidně i 35 let.

 

A jaké produkty tedy lze na spoření pro děti použít?

Pokud je krátký investiční horizont, lze použít spořicí účet s úrokovou sazbou kolem 1 % p.a.

Pokud je investiční horizont v rozmezí 3 až 20 let, pak lze použít správnou strategii složenou z vhodných podílových fondů odpovídající vašemu investičnímu profilu a vašemu profilu investora. Předpokládaný výnos se může pohybovat v rozmezí 3 až 10 % p.a., záleží na složení vašeho portfolia.

Za jistých okolností by se na horizontu 6 let dalo použít i stavební spoření, kde výnos kolem 3 % p.a zachraňuje státní podpora, tento produkt je však málo likvidní.

V dnešní době se dostává do módy spoření do zlata, tuto variantu vám však nedoporučujeme, neboť rizika tohoto spoření převyšují potenciální výnos.

 

Ať už se o své finance staráte sami a nebo máte po ruce zkušeného finančního poradce, nezapomeňte na to, že jakékoli spoření pro děti je vhodné mít vedené na účtu s vaším jménem. V případě potřeby použít tyto finanční prostředky se vyhnete problémům s opatrovnickým soudem.

Pokud budete potřebovat pomoci s řešením vašich finančních záležitostí, můžete se obrátit na naše členy.

*Pro účely tohoto článku je spořením myšleno vytvoření finanční rezervy do budoucna, kterého dosáhneme buď pravidelným spořením a nebo investováním volných finančních prostředků.

Přihlásit se k odběru nových článků