novinkyDokument Jakuba Charváta „OVB je zlo aneb Rada nad zlato“ vidělo na kanálu YouTube už přes 400 tisíc uživatelů. Dokumentarista popisuje svoji zkušenost s touto firmou a praktikami, se kterými se osobně při krátkém působení ve finančním poradenství setkal. Nejedná se pouze o „zlo“ jedné společnosti, chyba je v celém systému multilevelových společností.

„Multilevelové společnosti do finančnictví nepatří, kladou nereálné požadavky na nábor nových poradců, kterým chybí dostatečná kvalita a zkušenosti. Tito poradci se následně zaměřují na získání dalších a dalších poradců, čímž se poradenství a služba pro klienta odsouvá na vedlejší kolej, což je jednoznačně špatně, říká prezident asociace AFP ČR Vladimír Švorba.

Chyba je v pyramidovém systému, který se nehodí do tak důležitého oboru, jakým finanční poradenství je. V České republice postrádáme jakoukoliv regulaci, a proto se za finančního poradce může vydávat naprosto kdokoliv. Kdyby se přistoupilo k přísným kritériím a zkouškám při vstupu do oboru, jako je tomu například u daňových poradců, pak by prestiž a kvalita služeb stoupla.

„V zahraničí se jedná o velmi uznávanou profesi a české finančnictví bude muset projít řadou změn, aby tak tomu bylo i u nás,“ dodává Artur Petržilka, viceprezident AFP ČR. Součástí těchto změn je úprava legislativního prostředí vyžadující vysoké nároky na samotné poradce a také regulace typů a obchodních modelů společností, které mohou na českém trhu působit. Do té doby bude na trhu působit celá řada firem, které stále budou lákat nové poradce na rychlé peníze a drahá auta a klient a jeho potřeby nebudou na prvním místě.

Kvalitě poskytovaných služeb nepomůže ani odvolání několika zemských ředitelů ze zmíněné společnosti, protože zprostředkovatelé v těchto strukturách se nezmění ze dne na den. A pokud se něco naučíte špatně, je změna velmi obtížná, obzvláště pokud se má změna týkat lidských vlastností.