V dešním článku rozebereme strukturu úspor domácností v České republice. Následující obrázek je převzat ze Zprávy o vývoji finančního trhu v roce 2013, kterou každoročně zpracovává ministerstvo financí.

Struktura úspor domácností

Celkově mají domácnosti u finančních institucí úspory ve výši 2, 6 bilionu Kč a i přes všechny negativní zprávy, které na nás média neustále chrlí, je toto číslo o 4,6 % vyšší než minulý rok.

V České republice je přibližně 4,5 milionu domácností. Prostým dělením vychází tedy průměrná úspora na jednu domácnost  ve výši 577.000,- Kč. Jak je na tom vaše domácnost? Jste nad průměrem nebo pod průměrem?

Když se podíváme na strukturu úspor, tak relativně velká část peněz leží na běžných a spořících účtech, je to více než 40% všech úspor. Spolu s termínovanými vklady, vklady v cizí měně a také spolu se stavebním spořením je téměř 70% úspor v produktech, které jsou ze zákona pojištěné. Výnos na těchto produktech ovšem z dlouhodobého hlediska inflaci nepřekoná a peníze tak ztrácejí na své hodnotě.

Zbývajích 30% si mezi sebe téměř rovnoměrně rozdělují podílové fondy, životní pojištění a produkty třetího pilíře (penzijní připojištění a doplňkové penzijní spoření). Z těchto produktů můžou mít nejlepší reálný výnos podílové fondy a doplňkové penzijní spoření, za předpokladu, že je zvolena dynamická strategie.

Podle grafu má však většina domácností raději jistotu, i když je to jen jistota nízkého zhodnocení.

Dle tohoto grafu jsme tedy velmi konzervativní národ.

Přihlásit se k odběru nových článků