V dnešním článku rozebereme strukturu úspor domácností v České republice. Následující obrázek je převzat ze Zprávy o vývoji finančního trhu v roce 2014, kterou každoročně zpracovává ministerstvo financí.
Celkově mají domácnosti u finančních institucí úspory ve výši 2,8 bilionu Kč (oproti 2, 6 bilionu Kč v roce 2013), jedná se tedy o nárůst úspor ve výši 7 %, což je nejvyšší růst od roku 2009.
V České republice je přibližně 4,5 milionu domácností. Průměrná výše úspor na jednu domácnost je tedy cca 622.000,- Kč, oproti 577.000,- Kč v roce 2013. Jak je na tom vaše domácnost? Jste nad průměrem nebo pod průměrem?
Když se podíváme na strukturu úspor, velká část peněz leží opět na běžných a spořicích účtech, a to o 2,4 % více než minulý rok. Spolu s termínovanými vklady, vklady v cizí měně a se stavebním spořením (kde však procentuální objem úspor trvale klesá) je 69 % úspor v produktech, které jsou ze zákona pojištěné. Výnos na těchto produktech ovšem z dlouhodobého hlediska inflaci nepřekoná a peníze tak ztrácejí na své hodnotě.
Zbývajících 31% si mezi sebe téměř rovnoměrně rozdělují podílové fondy, životní pojištění a produkty třetího pilíře, které zaznamenaly menší nárůst (penzijní připojištění a doplňkové penzijní spoření). Z těchto zbývajících produktů mohou mít nejlepší reálný výnos podílové fondy a doplňkové penzijní spoření, za předpokladu, že je zvolena dynamická strategie.
Podle grafu má však většina domácností raději jistotu, i když je to jen jistota nízkého zhodnocení.
Dle tohoto grafu jsme tedy stále velmi konzervativní národ a zřejmě to tak zůstane i v roce 2015.