Projekt Experti na finance, vedený Robertem Stejkorou se mimo jiné zabývá publikováním číselných údajů o počtech podřízených pojišťovacích zprostředkovatelů (PPZ) v jednotlivých finančně poradenských společnostech a také o výši provizí, které přes tyto společnosti protečou.

Tyto údaje pocházejí z veřejných registrů jakým je registr ČNB a dále údaje z daňových přiznání jednotlivých společností, zveřejněných na serveru Justice.cz.

Postupem času vznikl z tohoto publikování malý seriál, který má letos již svůj třetí díl.

Smyslem tohoto „seriálu“ je zveřejnit a aktualizovat data o finančně poradenských firmách a to na jednom místě a dát možnost porovnání poradcům ze všech koutů republiky a s jakýmikoliv jejich úmysly – zůstat tam kde jsou / přejít jinam, tak aby si mohli udělat sami obrázek o konkrétní společnosti.

Prvními údaji je srovnání nárůstu či propadu v počtu zasmluvněných poradců. Jsou abecedně seřazeny – v první tabulce jsou MLM finančně-poradenské společnosti a ve druhé Poolové finančně-poradenské společnosti. Porovnání je na jejich vývoji v období 05/2015 a 05/2016, dále pak v období 05/2016 a 05/2017 (jak v počtech, tak i v procentech). A navíc, je zcela vpravo v tabulce, porovnání vůči počátku sledovacího období (konkrétně 01/2014), které bylo použito již v prvním článku.

Počty PPZ v MLM společnostech

Počty_MLM_2017

Počty PPZ v Poolových společnostech

Počty_Pool_2017

Dalšími deklarovanými číselnými ukazateli jsou provize. Údaje jsou z roku 2015, jelikož za rok 2016, valná většina srovnávaných společností, ještě nezveřejnila svá daňová přiznání. Bohužel u 4 společností v tabulce není zveřejněno daňové přiznání ještě stále ani za rok 2015…

Ve třetí tabulce tohoto článku, je znázorněno, kolik peněz jednotlivé finančně-poradenské společnosti obdržely od finančních institucí, pro něž zprostředkovávají obchody a kolik z toho vyplatily poradcům (a tedy logicky, kolik si nechaly).

Přijatá vs. vyplacená provize

Obdržená-vyplacená_provize_2017

Velmi pravděpodobně, zajímavějším ukazatelem je následující tabulka, která znázorňuje o kolik více či méně tyto společnosti vydělaly meziročně – 2014/2015.

Přijatá provize v letech 2014 vs. 2015

Obdržená_provize_meziročně_2017

Komletní údaje, včeně navíc i grafů vývoje tří vybraných společností a také nemálo komentářů od tvůrců těchto statistik, můžete najít zde.