Video v dnešním článku obsahuje rozhovor na téma „ Školy ve finančním poradenství“. Stejně tak jako v běžném životě nejprve navštěvujete základní školu, pak střední školu a nakonec můžete studovat i na vysoké škole, tak i ve financích, finančním zprostředkování a poradenství to je podobné.

Můžete mít teoretické znalosti z VŠE, VŠFS nebo z jiných vysokých škol ekonomického zaměření, to však ještě neznamená, že ve financích budete odborníci na slovo vzatí. Můžete být, ale ve většině případů to je zcela jinak a potřebujete získat alespoň základní zkušenosti v oblasti financí.

Z toho důvodu většina lidí ve finančním zprostředkování a poradenství začíná ve velkých společnostech, které fungují na bázi multilevel marketingu (zkráceně MLM systém). V systému vzdělávání tyto společnosti můžeme označit jako základní školy. Téměř každý kvalitní finanční poradce začínal pracovat ve financích v jedné z těchto MLM firem. (A téměř každý nekvalitní zprostředkovatel také začínal v jedné z těchto společností) Paralela se základní školou je tedy na místě. V těchto společnostech vás naučí základy finančního zprostředkování a poradenství, mnohdy ne příliš dobře, ale i negativní zkušenost je dobrá zkušenost do budoucna.

Seznam základních škol – mezi nejznámější základní školy patří například:

OVB Allfinanz, a.s.

ZFP akademia, a.s.

Partners Financial Services, a.s.

KAPITOL pojišťovací a finanční poradenství, a.s.

Fincentrum a.s.

Broker Consulting, a.s.

SMS finanční poradenství, a.s.

Swiss Life Select Česká republika, s.r.o.

Data Life, s.r.o.

Pokud již nějakou základní školu ve finančním zprostředkování navštěvujete a jste tedy smluvním partnerem té které společnosti, doporučujeme vám hledat si informace i z jiných zdrojů, než jen z firemních mailů a systémů. Firemní propaganda některých společností může být až neuvěřitelná. Marketing některých společností je na výborné úrovni, firemní kultura a systém práce však může být velmi otřesný.

Pokud  teprve přemýšlíte o práci ve finančním zprostředkování,  je dobré udělat si analýzu společností, které jsou na seznamu základních škol a jednu z nich si vybrat. Na co si dát při srovnání  pozor?

VysvědčeníJsou to především tyto parametry:

Konkurenční doložky

Poplatky za vzdělávání

Výpovědní lhůta v případě ukončení smluvního vztahu

Následné provize

Jméno společnosti na trhu

Kariérní systém pro poradce

Nejlepší základní školou po zvážení všech těchto parametrů pak vychází společnost Fincentrum, která nemá ve smlouvě o spolupráci konkurenční doložku, neúčtuje si  nesmyslně přemrštěné poplatky za vzdělávání, výpovědní lhůta činí 1 měsíc, vyplácí svým poradcům následné provize a má relativně slušné jméno na finančním trhu.

I zde ovšem platí, že kvalita práce je různá a záleží vždy na konkrétních manažerech, jakou práci odvádějí.

Pokud nechcete působit ve finančním zprostředkování dlouhodobě a nebo chcete řešit problémy, až budete chtít opustit základní školu a postoupit na střední školu , vyberte si jakoukoli jinou společnost. Bude vám vyhověno a na konci fungování na základní škole budete řešit mraky problémů.

Pokud už za sebou máte několik let na základní škole a chcete se osamostatnit, mít lepší podmínky na práci, více času na klienty a realizovat věci, které na základní škole realizovat nemůžete, pak je vhodné přestoupit na střední školu. Střední školy jsou ve finančním zprostředkování a poradenství takzvané brokerpooly.

Brokerpooly jsou společnosti, které zajišťují servis finančním zprostředkovatelům a poradcům. Pod brokerpoolem můžete pracovat buď jako poradce OSVČ a nebo můžete mít svoje vlastní s.r.o., kterým se na základních školách říká Máma a táta s.r.o.. Tento název vymysleli majitelé základních škol, protože jim dost zprostředkovatelů utíká na střední školy a oni to samozřejmě musejí komunikovat tak, že jediná budoucnost je na základní škole.

Seznam středních škol – mezi nejznámější střední školy patří například:

Broker Trust, a.s.

Insia a.s.

Bonnet.cz spol. s r.o.

PRVNÍ MORAVSKÁ SPOLEČNOST, spol. s r.o.

Viktor Hostinský Investments, s.r.o.

V případě srovnání  společností na seznamu středních škol už výsledek není tak jednoznačný  a jde jen o to, jaký parametr bude pro vás při přestupu na střední školu nejdůležitější. Můžeme snad jen říci, že společnosti s největším zázemím a počtem poradců jsou Broker Trust, Insia a Bonnet.

Třetí stupeň školství ve financích je samozřejmě vysoká škola. Jedná se o situaci, kdy vlastníte společnost, která má licenci pojišťovacího agenta, pojišťovacího makléře nebo investičního zprostředkovatele. To už je ale opravdu vysoký level a na práci finančního poradce  při řízení takové společnosti moc času nezbývá.

V případě jakýchkoli dotazů k tématu v dnešním článku jsme vám k dispozici na emailové adrese info@afpcr.cz.

 

Přihlásit se k odběru nových článků