ing. Radoslav Černý
Dnes vám přinášíme rozhovor s Radoslavem Černým, finančním poradcem z Brna, který je zároveň spolumajitelem poradenské společnost Veritas finance, s.r.o.

 

Radku, jak dlouho už pracujete ve financích?

Do financí jsem se dostal v roce 2004, v prvním ročníku na vysoké škole. Tenkrát jsem začal v OVB plný nadšení, že budeme všichni rychle bohatí. Je jasné, že takto nemůžete ve finančním poradenství dlouhodobě uvažovat. O 3 roky později jsme spolu s dalšími 600 poradci odešli do nově založené společnosti Partners. Poté jsem z těchto MLM systémů odešel a založil s kolegy vlastní společnost Veritas finance.

 

Proč jste se rozhodl pracovat ve financích?

Hned ze startu mne nadchla myšlenka pomáhat lidem s výběrem finančních produktů. Pomoci jim v nepřehledné džungli nabídek finančních ústavů. Říkal jsem si, že pokud se mi nebude dařit, tak se alespoň dozvím něco pro sebe. Ale vydržel jsem a letos to bylo 10 let, co jsem byl na prvním motivačním semináři OVB.

 

Na kterou oblast financí se specializujete a proč?

Po našem osamostatnění jsem specializoval na úvěry ze stavebního spoření. Je to oblast finančními poradci velmi podceňovaná a opomíjená. Možná z toho důvodu, že se jedná o malé úvěrované částky s relativně velkou pracností. Ale jako u všeho, na co se specializujete, se po čase dostaví jistota a vás práce neskutečně baví a jde vám vlastně sama. Poslední dva roky se ale specializuji na investice a na pomoc poradcům s jejich stavěním se na vlastní nohy.

 

Jaké požadavky máte na klienty?

Poslední rok téměř žádné, protože se téměř většinu času věnuji pomoci finančním poradcům. Ale mám „slabost“ pro investice do podílových fondů pro jejich flexibilitu a výkonnost pro klienty a zároveň pro následný příjem pro finanční poradce.

 

Proč bych měl jako klient spolupracovat s vámi?

Pokud bych dnes pracoval s klienty, tak s takovými, kteří jsou si vědomí nutností investovat, jak na jejich dlouhodobé cíle, tak na zajištění životní úrovně v penzi. Sleduji kolem sebe, že si to uvědomuje čím dál více lidí a proto je toto také specializace většiny našich poradců.

 

Jaké máte profesní cíle?

Chci pomáhat finančním poradcům budovat jejich osobní značky, aby se neschovávali za jména velkých společností a měli dostatek sebevědomí prezentovat se svým vlastním jménem. Každý poradce by měl pracovat s klienty dlouhodobě a být za to spravedlivě placen. Proto chci dále vytvářet pro poradce takové zázemí a nástroje, které jim to umožní.

 

Co vám na vašem oboru nejvíce vadí?

Praktiky, které používají některé MLM společnosti a některá ředitelství v těchto firmách. Příkladem může být jednání poradců, kteří buď přímo okrádají klienty volbou nevhodných a velmi drahých produktů až po případ okrádání pojišťoven, jako např. v článku Tunel na pojišťovny.

 

Jakou jednu jedinou nejvíce pozitivní věc vašeho oboru by jste vyzdvihl?

Jsou zde finanční poradci, kteří myslí na dobro klientů a staví zájmy klientů na první místo. Takoví poradci nepotřebují za každou cenu vydělat obrovské částky na  začátku spolupráce a naopak dostávají pravidelné následné provize za péči a kvalitní servis. To je podle mého názoru budoucnost finančního poradenství v České republice.

Děkujeme za rozhovor.