Dnes vám přinášíme rozhovor s Markem Šimkem, poradcem z Prachatic.

Marku, jak dlouho již pracujete ve financích?

Ve financích se pohybuji od roku 2011, kdy jsem začal studovat na vysoké škole. Nicméně už někdy od druhého ročníku střední školy jsem se poměrně aktivně zajímal o bankovnictví, kapitálové trhy a podobné věci. Prošel jsem dvěmi korporacemi, a až postupným vývojem jsem se dostal k spoluvytváření vlastní značky a úplné nezávislosti na obchodních partnerech.

Proč jste se rozhodl pracovat ve financích?

Jelikož jsem hodně analytický typ a vždy jsem se o tyto věci zajímal, navedl jsem se k tomu sám a přirozeně. Navíc, jak řeknete, že byste rád jednou pracoval ve financích,  nabídka vám přilétne rychlostí světla.

Na kterou oblast financí se specializujete a proč?

V tuto chvíli se dlouhodobě věnuji běžnému retailovému pojištění a tvorbě kapitálu s klienty. Jednak jsem zde měl možnost nabrat opravdu obrovský konzum informací, a jednak mě nejvíce zajímají. Přehled o komplexním finančním poradenství mám i díky certifikátu €FA, ale některé věci (úvěry, podnikatelské pojištění atd.) předávám zase jiným specialistům, kteří se téměř výhradně věnují této oblasti. Zastávám názor, že poradce není brouk Pytlík a měl by se  profilovat.

Jaké požadavky máte na klienty?

Nejsem na klienty náročný. Jsem rád, pokud je klient otevřený novým myšlenkám a rád přemýšlí nad financemi v širších souvislostech.

Proč bych měl jako klient spolupracovat s vámi?

Všichni poradci tvrdí, že klienti s nimi spolupracují kvůli osobním vazbám, empatii a dalším věcem. Věřím, že kvůli tomu se mnou spolupracují i moji klienti, ale nad rámec toho mám navíc unikátní produkty, které konkurence nemá. Budu především jmenovat náš produkt Komplexní servisní služby (kombinace právní ochrany, služeb poradce a dalších benefitů, které klientovi ušetří spoustu peněz) a dále sofistikovanou investiční platformu, kterou jsme opravdu velmi dlouho vybírali a která prokazuje dlouhodobě skvělé výsledky při minimalizaci různých rizik. Dále mohu nabídnout svoji zastupitelnost, případně spolupráci s asistentkou, když zrovna jsem služebně pryč. V neposlední řadě pro klienty zpracováváme i finanční plán, který má také svoje opodstatnění. Na rozdíl od konkurence je ten náš jednoduchý a srozumitelný a snadno upravitelný dle aktuálních požadavků. Jinak na všechno máme samozřejmě pokročilé analytické nástroje, takže vnímavému klientovi to dává smysl.

Jaké máte profesní cíle?

Rád bych se cca do dvou tří let dopracoval do stádia, kdy budu pečovat jen o stávající klienty s nadstandardní péči a nové klienty již prakticky vyhledávat nebudu. V současné době jsem někde na půli cesty. Dále bych rád dovedl naši mateřskou společnost Finanční správci s.r.o. k respektované a dlouhodobě fungující společnosti na finančním trhu.

Co vám na vašem oboru nejvíce vadí?

Vadí mi přístup našich politiků a obecné novelizace zákonů, které dnes jsou. Přijde mi, že lidé, kteří je tvoří, nemají vůbec žádné poznatky z praxe a ani nad tím nepřemýšlejí. Doufám, že do budoucna se to změní, jinak si myslím, že tím bude na trhu jako takovém trpět klient. Dále mi obecně vadí lidové podvědomí o finančních poradcích – je opravdu velmi špatné, na druhou stranu se tomu nedivím. Snad se do budoucna výrazně ztíží vstup do finančního poradenství jako takového, aby ho dneska nemohl dělat každý, kdo si otevře živnost. To by mohlo dost pomoci trhu,  i jej zprofesionalizovat.

Jakou jednu jedinou nejvíce pozitivní věc vašeho oboru byste vyzdvihl?

Řekl bych, že díky finančním poradcům se lidé více vzdělávají a začínají dané problematice více rozumět, pak je aspoň někdo neutáhne na vařené nudli … 

Děkujeme za rozhovor.