Předčasné splaceníBydlíte v bytě, který vám již je malý a chcete si tedy pořídit větší bydlení, ať už větší byt a nebo si chcete rovnou pořídit  rodinný dům? Jaké máte možnosti, pokud na účtu nemáte miliony a i na váš současný byt máte hypotéku?

Prodej nemovitosti, na které vázne zástavní právo, není nic těžkého, ale nějaké těžkosti oproti prodeji nemovitosti, která je právně bez vady, tu samozřejmě jsou.

Prodávající má v podstatě tři možnosti, jak prodej realizovat, aby se vyhnul sankci za předčasné splacení hypotečního úvěru.

 

Prodej naplánovat na konec fixačního období své hypotéky

Tato možnost je realizovatelná, pokud budete mít trochu štěstíčka a na kupce narazíte cca 2 měsíce před koncem fixace vaší hypotéky. Celý proces se pak dá nastavit tak, aby peníze od kupujícího byly na účet zástavního věřitele (tedy vaší banky) uhrazeny k datu konci fixace úrokové sazby.  Pokud se vám to podaří, nebudete bance platit žádnou sankci za předčasné splacení hypotečního úvěru.

 

Prodat nemovitost uprostřed fixace, tedy dohodnout se s kupujícím a bankou, že kupující převezme s koupí bytu i smlouvu o úvěru a zástavní právo

Realizace této možnosti je pravděpodobnější v období, kdy jsou úrokové sazby vysoké a vy máte hypotéku s nízkou úrokovou sazbou. Pro kupujícího tak může být zajímavé převzít vaši hypotéku. Pokud však prodáváte v době, kdy jsou úrokové sazby nízké a úroková sazba u vaší hypotéky je podstatně vyšší, pak to již pro kupujícího není zajímavé.

Nesmíme rovněž opomenout zmínit to, že pokud je vaše hypotéka ve výši například jen 70 % LTV a kupující bude koupi financovat s hypotékou ve výši 100 % LTV, pak už „jednoduché“ převzetí úvěru nelze udělat.

Rovněž je třeba  zmínit to, že převzetí hypotéky je vždy podmíněno souhlasem banky (která si kupujícího musí prověřit z hlediska bonity), nestačí tedy, že se kupující a prodávající spolu dohodnou.

 

Prodat nemovitost kdykoli a financování nové nemovitosti řešit opět u banky, u které máte hypotéku na starý byt

Pokud se nelze dohodnout na převzetí úvěru nebo převzetí nelze z jakéhokoli důvodu provést, pak lze situaci ještě řešit tak, že si novou nemovitost koupíte s pomocí hypotéky od té samé banky, u které již máte úvěr. V tomto případě velmi pravděpodobně dojde k navýšení úvěru a pokud je navýšení úvěru z pohledu banky dostatečné, nebude vám účtovat žádnou sankci za předčasné splacení hypotečního úvěru.

 

Ve všech ostatních variantách se sankci za předčasné splacení úvěru budete vyhýbat jen velmi těžko. Samozřejmě, vyjednat se dá téměř cokoli, ale  v problematice sankcí za předčasné splacení hypotéky jsou banky velmi přísné.

V případě potřeby se můžete obrátit na naše členy.

 

Přihlásit se k odběru nových článků