penizeBydlíte u rodičů nebo v nájmu a plánujete, že si časem pořídíte své vlastní bydlení? Pak právě vám je určen dnešní článek.

Úvěr na bydlení v podobě hypotéky nebo překlenovacího úvěru ze stavebního spoření je závazek na dlouhou dobu. Proto je vhodné ještě před koupí vlastního bydlení vyřešit několik věcí.

 

Závazky

V ideálním případě je vhodné doplatit všechny závazky, které máte. Jedná se o kontokorenty, kreditní karty a spotřebitelské úvěry. Splátka spotřebitelského úvěru snižuje vaši bonitu u každé finanční instituce. Kreditní karta a kontokorent rovněž u většiny finančních institucí snižují bonitu, neboť i když nechodíte na běžném účtu do mínusu a kreditní karu nepoužíváte, máte možnost tyto úvěrové produkty použít a zadlužit se. Některé finanční instituce vám je sice do bonity započítat nemusí a nesníží vám tak bonitu, ale při posuzování celého případu může mít kreditní karta s vyšším limitem negativní vliv na schválení vašeho úvěru. Je tedy dobré i kreditní kartu a kontokorent doplatit a včas zrušit, aby v bankovních registrech bylo vidět, že tyto závazky jsou ukončené.

 

Rezervy

Finanční rezervy jsou důležité, ať už bydlíte v nájmu a nebo ve vlastním. Minimální výše rezerv by měla být tak vysoká, aby vystačila na 6 měsíců, ideálně samozřejmě i na delší dobu. Čím více peněz však naspoříte, tím lepší financování se pak pro vás dá zařídit. A nelze zapomenout i na to, že vybavení nového bydlení něco stojí a je lepší mít na vybavení finanční rezervy než si brát další spotřebitelský úvěr.

 

Příjmy

Banka vyžaduje, aby vaše příjmy byly stabilní a trvalé. Co to přesně znamená? Pokud máte příjmy ze závislé činnosti, tedy ze zaměstnání, tak standardně musíte mít po zkušební době, nesmíte být ve výpovědní lhůtě, mít ideálně pracovní poměr na dobu neurčitou  a zároveň mít vysokou základní mzdu. Pokud máte nízkou základní mzdu a vysokou složku osobního ohodnocení, je to pro některé finanční instituce negativní informace.

Pokud máte příjmy z podnikání, tak standardně je třeba, abyste měli ukončené jedno celé daňové období, tedy celý kalendářní rok. Některé finanční instituce vyžadují i dvě daňová přiznání. Pokud opustíte zaměstnání, pustíte se na dráhu podnikání a za dva měsíce si budete chtít pořídit vlastní bydlení, s největší pravděpodobností nikde nepořídíte.

 

Registry

V registrech (bankovních, nebankovních) jsou vidět všechny vaše závazky v bankovním a nebankovním sektoru za posledních 5 let. Je zde vidět i vaše splátková morálka, takže pokud občas zaplatíte nějakou splátku později, můžete mít negativní záznam v registrech, což je obvykle velký problém pro získání nového úvěru. Plaťte tedy své závazky včas. Pokud si nejste jisti, že máte registry opravdu v pořádku, lze získat za mírný poplatek výpis z těchto registrů. Dozvíte se tak pravdu, jak si stojíte.

 

Rezervační smlouva

Většina koupí nemovitostí se realizuje přes realitní kanceláře, které se snaží co nejrychleji s potencionálním kupujícím podepsat rezervační smlouvu. Podpis rezervační smlouvy je však možný až po splnění dvou podmínek:

  • Rezervační smlouvu by vám měl zkontrolovat a odsouhlasit váš advokát. Pokud podepíšete rezervační smlouvu, kterou navrhuje realitní kancelář, může vám to přinést spoustu problémů
  • Od finančního poradce máte připravené řešení financování bydlení a je velmi vysoká pravděpodobnost, že získáte potřebný úvěr

Pokud byť jen jedna z těchto podmínek není splněna, vystavujete se velkým rizikům.

 

Chcete-li pomoci s řešením financování vašeho bydlení, obraťte se na naše členy.

Přihlásit se k odběru nových článků