finance1Letní měsíce přinesly obrat ve vývoji úrokových sazeb u hypotečních úvěrů. Po téměř jeden a půl roce, kdy úrokové sazby klesaly, přichází změna trendu. Měli bychom se bát zvyšujících se úroků u hypoték?

V průběhu června se rozhodli dva ze tří největších poskytovatelů hypotečních úvěrů zvýšit úrokové sazby. Hypoteční banka a Komerční banka tak změnily jednoznačný trend klesajících sazeb, který přetrvával již téměř od začátku roku 2014. Třetí z předních poskytovatelů, Česká spořitelna, zvýšila úrokové sazby od 7.9.2015 a to konkrétně o 0,1 procentního bodu na pětileté fixace. Unicredit Bank také zvýšila úrokové sazby od července o 0,1 procentního bodu. Ostatní banky se změnou úrokových sazeb zatím spíše vyčkávají. Obrat trendu je ale zřejmý, i když růst úrokových sazeb je zatím pouze symbolický.

Očekávaný vývoj do konce roku 2015
Predikce předních českých ekonomů na vývoj úrokových sazeb jsou velice podobné a konzervativní zároveň. Pokud pomineme tu část expertů, která se jakýmkoliv předpovědím vyhýbá, pak lze konstatovat, že je obecně očekáván mírný růst úrokových sazeb v řádech desetin procentních bodů ve zbývajících měsících letošního roku. Na druhou stranu řada odborníků vnímá konkurenční boj největších bank na českém trhu, který může zároveň způsobit i stagnaci úrokových sazeb v rámci akčních kampaní jednotlivých bank.

Stále vhodná doba k financování koupě nemovitosti
Obrat trendu ve vývoji úrokových sazeb se zatím jeví jako velice mírný a stále tak platí, že se jedná o vhodnou dobu ke koupi nemovitosti, pokud je nákup dobře promyšlen a zvážili jste všechna pro a proti. Výše úrokových sazeb bude v porovnání s uplynulými roky nadále velice příznivá a budou tak panovat vhodné podmínky pro pořízení vlastního bydlení.

Pokud potřebujete pomoci s řešením financování vašeho bydlení, můžete se obrátit na naše členy.

Přihlásit se k odběru nových článků