Nové autoKaždé auto jednou svému majiteli doslouží a jeho majitel se rozhodne pořídit si jiné auto, novější. Pokud si chcete koupit novější auto a rozhlížíte se po autobazarech, je třeba si pořádně promyslet dvě věci:

.
1) technický a právní stav automobilu
Málokdo z kupujících je expertem na automobily. Vždy je lepší si s sebou vzít známého, který autům opravdu rozumí, protože pracuje jako automechanik. Anebo se vyplatí zaplatit si specializovanou společnost, která vám prověří technický stav vozu a zjistí, jestli je po technické stránce automobil relativně v pořádku anebo se jedná o vůz, který má podstatně horší technický stav než je počet najetých kilometrů, případně motor vydává neobvyklé zvuky a vozidlo je složené z více automobilů.
Právní stav vozidla můžete prověřit opět přes specializované společnosti a minimalizovat tak riziko, že koupíte kradený automobil, případně automobil, který má v zástavě leasingová společnost. O těchto záležitostech se však nebudeme více rozepisovat, toto téma patří spíš na automobilový server.

.
2) jak optimálně nákup automobilu zafinancovat
Financování je téma, které nás zajímá. Variant, jak nákup zafinacovat, je více. Pokud máte hotovost, která vám nebude v brzké době chybět, může to být ideální způsob, jak za automobil zaplatit. V tomto případě není nic složitého k řešení, pouze je třeba si ponechat alespoň nějaké finanční rezervy pro případ potřeby.
Pokud však dostatečnou hotovostí nedisponujete, nákup se financuje pomocí úvěru. A tady už je třeba vše pořádně promyslet. Velké autobazary dokážou hrát na emoce klienta a nabízejí takzvanou standardní cenu a akční cenu. Akční cena je obvykle o 5 až 20 % nižší, a tudíž se na první pohled může zdát, že je lepší si vzít automobil na úvěr za akční cenu. Je to ale opravdu jen zdání. Pokud si necháte v autobazaru udělat modelaci úvěru, jak na akční cenu, tak na standardní cenu, zjistíte, že nižší RPSN a nižší splátku budete mít u standardní ceny a celkově tak přeplatíte mnohem méně.

Osobně jsme testovali autobazar v Praze na Černém Mostě a čísla byla taková:

Standardní cena 235.000,- Kč, splatnost úvěru 5 let, výše RPSN 16,1 %, splátka 5.727,- Kč, celkové náklady 343.535,- Kč
Akční cena 199.000,- Kč, splatnost úvěru 5 let, výše RPSN 32,3 %, splátka 6.722,- Kč, celkové náklady 402.973,- Kč

Výsledek je jasný, akční cena je jen lákadlo, takové pozlátko. Smlouvy o úvěru totiž v tomto případě standardně neumožňují doplatit úvěr předčasně bez sankce, obvykle se musí při předčasném splacení doplatit rozdíl mezi akční
a standardní cenou. Jeden podpis se vám tedy výrazně prodraží.

Třetí variantou, jak zafinancovat nákup auta pomocí úvěru je ten, že si uděláte porovnání nabídek bank a úvěrových společností buď sami, nebo za pomoci finančního poradce. RPSN pak může být i pod hranicí 10 % a povinné ručení
a havarijní pojištění se sjedná individuálně. Smysl má porovnávat nabídku z autobazaru na standardní cenu s ostatními nabídkami na trhu.

Dejte si tedy pozor na praktiky autobazarů a rozhodujte se na základě rozumu a ne emocí.

Přihlásit se k odběru nových článků