Rodinné bohatství s sebou nese nejen odpovědnost, ale i potřebu správného plánování. V rozhovoru s Jiřím Cimpelem, EFP, který se specializuje na rodiny podnikatelů, jsme si povídali o tom, jak dnes lidé přemýšlejí o majetku, proč už nestačí jen investovat a co je klíčem k úspěšnému mezigeneračnímu předání.
1) Jaké oblasti poradenství se věnujete?
Jsme rodinná poradenská kancelář. Naším hlavním cílem je chránit bohatství našich klientů a šetřit jim čas. Zaměřujeme se na investiční poradenství, správu majetku a jeho mezigenerační předávání. Pomáháme klientům s dlouhodobým plánováním finanční nezávislosti, strukturováním portfolia a ochranou majetku, včetně jeho zabezpečení v digitálním prostředí.
2) S jakou potřebou za Vámi klienti nejčastěji chodí?
Naši klienti jsou lidé, kteří už majetek vybudovali a hledají způsob, jak ho efektivně spravovat, ochránit a předat dalším generacím. Často řeší otázku, jak si zajistit stabilní pasivní příjem, jak se vyznat v investičních možnostech bez zbytečného rizika a jak ochránit svůj majetek před inflací, tržními výkyvy nebo neoprávněnými zásahy. Řeší témata spojená s mezigeneračním předáváním majetku a s tím spojeným strukturováním. V neposlední řadě, řeší jak své potomky na budoucí dědictví připravit a jak je do správy jejich rodinného majetku postupně zapojovat.
3) V čem se odlišujete? Co je na Vašich službách unikátní?
Odlišujeme se už od začátku honorovaným poradenstvím – nejsme placeni provizemi z produktů, ale přímo klienty, což nám umožňuje být nezávislí a objektivní. Klientům nabízíme komplexní přístup – nejen investiční poradenství, ale i plánování mezigeneračního předávání majetku, rodinné ústavy či svěřenské fondy. Kromě toho si zakládáme na osobním přístupu a dlouhodobé spolupráci – naším cílem není jen správa investic, ale celkové rodinné finanční a majetkové plánování šité na míru podnikatelským rodinám.
4) Když zavzpomínáte na dobu před 10 lety a dnes, vnímáte nějaké rozdíly?
Za posledních 10 let se zásadně změnilo vnímání investic a správy majetku. Dříve investoři více spoléhali na banky a podílové fondy, dnes čím dál více hledají efektivnější a transparentnější řešení, jako jsou ETF fondy. Také vidíme větší zájem o udržitelné investování (SRI/ESG) a o plánování mezigeneračního transferu majetku. Z pohledu poradenství se zvyšují nároky na kvalitu služeb a transparentnost – klienti očekávají nejen odborné znalosti, ale i lidský přístup a schopnost porozumět jejich životním hodnotám. Kdysi nám stačilo, abychom se odlišili jen to že pracujeme na honorovaném základě, dnes trh tuto výhodu z velké části dorovnal a je tak třeba hledat přidanou hodnotu v dalších parametrech. My se specializujeme na podnikatelské rodiny a proto vyvíjíme služby a nástroje, které jsou jim šité na míru při plánování čerpání majetku, vytváření a správě majetkových struktur, řešení komplexních otázek jejich daní a vytváření rodinných orgánů (rodinné rady …) které pomáhají rodině celkovou strukturu užívat a řídit.
5) Co dále plánujete pro další rozvoj služeb?
Aktuálně posilujeme náš analytický tým, abychom mohli našim klientům nabídnout ještě hlubší analýzu investičních možností. Také se více zaměřujeme na digitalizaci služeb a kybernetickou bezpečnost, protože ochrana majetku dnes už nespočívá jen v jeho správném investování, ale i v prevenci proti digitálním hrozbám. Chceme také dále rozvíjet oblasti mezigeneračního plánování, například skrze svěřenské fondy a rodinné ústavy. Velkým tématem jsou pro nás také alternativní investice v podobě private equity/debt a přeshraniční spolupráce se zahraničními privátními bankami.
6) Jak dlouho jste v Asociaci a jak za sebe hodnotíte působení v Asociaci?
V asociaci jsme již dlouho. Počátek si teď přesně nevybavuji, ale kolegové ho určitě najdou v systémech. Jsme rádi že můžeme pomáhat s kultivací českého poradenského trhu a sdílet zkušenosti s kolegy.