V rámci mých doporučení do portfolií všichni klienti investují s maximálním rozložením rizika neboli diverzifikací. Ať už v oblasti investičních společností, měny, světových regionů, investičního přístupu, velikosti firem, typu aktiv a také sektorů ekonomiky. Žádný můj klient nemá v portfoliu zastoupený jeden sektor (finance, zdravotnictví, energie, telekomunikace, atd.) více jak 20%.

V současnosti se můžeme často setkat se „sexy“ investicemi do biotechnologií. Proč by také ne, vždyť za posledních pár let vydělaly akcie biotechnologických firem i více než 100%. Jsou to klasická doporučení poradců, kteří se rozhodují na základě pohledu do zpětného zrcátka, neboli doporučují investice podle toho, které za posledních pár let vydělaly nejvíce. Je to něco podobného jako, když bychom téměř celou cestu při řízení z Brna do Prahy sledovali zpětná zrcátka. Je důležité se do nich podívat, ale především by nás mělo nejvíce zajímat, co se děje před námi.

Myslím si, že je jen otázkou času, kdy akcie, které rychle rostou bez nějakých fundamentálních důvodů (reálných ekonomických ukazatelů), časem také rychle spadnou, protože cena není hnána úspěchem firem, do kterých lidé investují. Nýbrž velkým přílivem peněz investorů. Když roste poptávka, roste cena.

porovnani-indexu-v15_01

 Porovnání  indexu S&P 500 (červená linka), který zahrnuje americké firmy z různých sektorů vs. Index Nasdaq (modrá linka), který zahrnuje americké firmy pouze z jednoho sektoru. Zdroj: finance.yahoo.com

Něco podobného zažili investoři při investici do internetových společností v roce 2000. Všem se předpovídala zářná budoucnost, všichni si malovali růsty do nebes. Nic takového se ale nekonalo. Došlo k velkému obratu. Příkladem je americký index Nasdaq, který vyjadřuje hodnotu akcií amerických technologických firem. V měsících roku 2000 až 2001 šlo o pokles téměř 90%. A nyní může jít příkladem sektor automobilového průmyslu, kde můžou být korekce ještě velmi zajímavé. Například akcie Volkswagenu mají za posledních 6 měsíců výkonnost -50 %. A pokles hodnoty akcií zažívají i ostatní automobilky.

Investovat jen do jednoho sektoru ekonomiky tedy není zrovna bezpečné řešení.

Lukáš Paldus

Přihlásit se k odběru nových článků