OtazníkPokud člověk dojde k závěru, že by měl mít svého finančního poradce, je třeba najít kvalitního finančního poradce, jak ale takového poradce najít?

 

Najít kvalitního finančního poradce není vůbec lehké. Ve finančně zprostředkovatelských a poradenských společností pracují desítky tisíc zprostředkovatelů/poradců a pro laika je velmi těžké vybrat toho kvalitního.

Jaké požadavky tedy obvykle splňuje kvalitní finanční poradce?

1)   V oboru působí delší dobu, minimálně 3 roky, v ideálním případě ale ještě déle. Za tu dobu již stačil prokouknout praktiky finančních institucí, výhody a nevýhody jednotlivých produktů, přístup klientů ke svým penězům a další věci, které mají vliv na kvalitná práci. (Dobu působení v oboru lze ověřit v registrech ČNB, pokud poradce zároveň může zprostředkovat pojistné a investiční produkty. Případně lze ověřit dobu podnikání v živnostenském rejstříku. Případně v obchodním rejstříku, pokud poradce podniká jako majitel právnické osoby.)

2)   Musí mít alespoň částečné životní zkušenosti a tedy mít určitý věk. Ideálně od cca 24 let a výše, životní zkušenosti a přehled jsou důležité.

3)   Dopřeje vám individuální přístup a dostatek času na rozmyšlenou.

4)   Nebojí se s vámi komunikovat písemně, emailem.

5)   Umí pracovat s vaší finanční bilancí a umí vám poradit, co udělat pro její zlepšení.

6)   Neříká vám naučené fráze.

 

První dva body lze ověřit na internetu ve veřejných databázích. Ostatní body si ověříte až při osobních setkáních a komunikaci po mailu a telefonu. Velké plus při výběru budou vaše životní zkušenosti a vaše finanční gramotnost.

Přejeme vám šťastnou ruku při výběru kvalitního finančního poradce. V případě potřeby se můžete obrátit na naše členy.

Přihlásit se k odběru nových článků