finance1Dnes si probereme problematiku koupě družstevního bytu na hypotéku. Hned na začátku si však musíme ujasnit základní pojmy v této problematice.

Tedy, převádí se (kupují se) členská práva a povinnosti za určitou cenu, nekupuje se družstevní byt. To znamená, že kupujete členský podíl v bytovém družstvu, který vám dává právo užívat část domu v podobě „bytu“, který ale dle zákona není nemovitou věcí.

Jelikož je však pojem „družstevní byt“ mezi lidmi velmi zažitý, budeme jej používat i my v dnešním článku. Pokud tedy kupujete družstevní byt, z hlediska účelovosti se jedná o účel, který banky akceptují a zároveň i financují, pokud jsou splněny určité podmínky.

 

Jednoduchý případ

Jednoduché je, když můžete dát bance do zástavy nemovitou věc, kterou vlastníte vy a nebo někdo z vaší rodiny. Banka totiž vyžaduje zajištění v podobě zástavního práva k nemovité věci. A jak jsme již uvedli, družstevní byt není nemovitá věc. Nemovitá věc, kterou dáte bance do zástavy, musí mít samozřejmě dostatečnou hodnotu a musí to být pro banku akceptovatelná zástava.  A pokud máte  z pohledu banky i dostatečnou bonitu, je to opravdu jednoduché.

 

Složitější případ

Pokud bance nemůžete dát do zástavy žádnou nemovitou věc, pak lze družstevní byt financovat předhypotečním úvěrem obvykle za předpokladu, že do roka bude družstevní byt převedený do osobního vlastnictví. Převod družstevního bytu do osobního vlastnictví však nemáte pouze ve vlastních rukou, záleží na pravidlech družstva a také součinnosti představitelů bytového družstva. Pokud bytové družstvo moc nefunguje, je žádoucí si toto řešení dobře promyslet.

 

Záložní varianta

Nákup družstevního bytu se dá zafinancovat i překlenovacím úvěrem nebo úvěry ze stavebního spoření. Velmi však záleží na podmínkách překlenovacího úvěru, neboť podmínky překlenovacích úvěrů mohou být velmi tvrdé.

 

Ideální varianta

V ideální variantě si nemusíte žádné peníze půjčovat, protože máte na účtu několik milionů a nevíte co s nimi.

 

Při rozhodování, jestli si koupit byt v osobním vlastnictví a nebo družstevní byt, nezapomeňte zvážit možnosti financování a jejich výhody a nevýhody.

 

Přihlásit se k odběru nových článků