Hypoteční úvěr je dlouhodobý účelový úvěr, který musí být vždy zajištěný zástavním právním k nemovitosti na území ČR. Za rok 2013 banky v České republice poskytly hypotéky v objemu 155 miliard, což je rekordní číslo v historii hypotečních úvěrů v České republice.

Kolik  miliard  jsou z toho nové úvěry a kolik jsou refinancované úvěry, banky nezveřejňují. Průměrnou úrokovu sazbu u hypoték sleduje a zveřejňuje například  FINCENTRUM HYPOINDEX . Index sleduje úrokové sazby bez ohledu na to, jakými dalšími produkty je tato úroková sazba podmíněna.

Banky si většinou zajímavou úrokovou sazbu podmiňují sjednáním běžného účtu, který je v některých bankách zdarma, jinde ale může stát i několik stovek měsíčně a hypotéka se tak pořádně prodraží.

Dalším produktem, jehož sjednáním si banky často podmiňují zajímavou úrokovou sazbu, je pojištění úvěru a nebo životní pojištění a následně vinkulace pojistného plnění. Produkty pojištění je však třeba vždy správně nastavit a na to v bance nemají čas, tudíž je nízká úroková sazba většinou hodně draze zaplacena nevýhodnou pojistkou.

V některým bankách se můžete setkat s tím, že úroková sazba je podmíněna sjednáním a využíváním kreditní karty. Pokud je člověk odpovědný a umí kreditní kartu používat, může to být dobrý nástroj. Často to však může být první krok k dluhové spirále.

A aby toho nebylo málo, v některých bankách vám nabídnou zajímavou úrokovou sazbu, která je podmíněna sjednáním stavebního spoření. I  stavební spoření by se ale mělo používat s rozmyslem a mělo by přesně zapadat do vašeho finančního plánu.

Porovnat tedy nabídky jednotlivých bank může být pro laika velmi obtížné a nebo to porovnání může dojít k chybným závěrům. Jediné srovnání, které má smysl, je porovnání hypoték, kde jediná sleva je za používání běžného účtu. Porovnávat hypotéky i s ostatními slevami je velmi obtížné.

Úroková sazba ale není jediný parametr, podle kterého má klient (poradce klienta) vybírat  hypoteční úvěr. Mezi další parametry můžeme zařadit například pružnost dané banky ve schvalování úvěru, dalším parametrem musí být to, jestli se můj případ financování vůbec vejde do metodiky banky, dalším parametrem může být pro někoho například možnost mimořádných splátek. Někdy může hrát roli i celková splatnost úvěru, v některých případech výstavby a rekonstrukce je zase důležitý způsob čerpání finančních prostředků.

Věcí, které můžou mít na celkové řešení velký význam, je relativně dost a proto je vždy dobré se poradit s odborníkem, který oblasti hypotečních úvěrů rozumí. Jedná se totiž o jedno z nejvážnějších rozhodnutí ve vašem životě. Je to rozhodnutí, které si zaslouží mnohem víc než jen konzultaci na pobočce banky a nebo srovnání v internetovém srovnávači.