penizePokud kupujete nemovitost, je vhodné pro převod kupní ceny použít úschovu peněz tak, aby byli jak prodávající, tak kupující spokojeni. A zároveň aby byla minimalizována rizika ztráty nebo zpronevěry finančních prostředků.

Ve většině regionů České republiky se kupní cena za nemovitost pohybuje nad jedním milionem korun, jedná se tedy o vysoké částky. Přesto však ve velkém počtu případů dochází k chybám, které se můžou vymstít prodávajícímu nebo kupujícímu.

 

Bezpečná úschova kupní ceny by měla splňovat tyto čtyři body:

1) Jistota pro kupujícího, že se peníze uvolní až po zapsání vlastnického práva do katastru nemovitostí

2) Pokud ke vkladu nedojde, vrátí se peníze kupujícímu

3) Jistota pro prodávajícího, že po převodu nemovitosti své peníze skutečně dostane

4) Jistota pro kupujícího, že bude zaplacena daň z nabytí nemovitých věcí

 

V ČR lze využít tyto druhy úschov finančních prostředků:

  • úschova kupní ceny u realitního makléře
  • úschova kupní ceny u realitní kanceláře
  • úschova kupní ceny u advokáta
  • úschova kupní ceny u notáře
  • úschova kupní ceny u banky

 

Úschova kupní ceny u realitního makléře nebo realitní kanceláře je velmi riziková a obecně se nedoporučuje. Riziko zpronevěry, exekuce nebo insolvence nebo i úmrtí schovatele nemůžete ošetřit.

Úschova kupní ceny u advokáta nebo notáře už je o dost bezpečnější, ale i advokát nebo notář může selhat a peníze zpronevěřit. Advokáti i notáři sice mají povinné pojištění pro výkon své profese, zpronevěra však není pojistná událost, neboť se jedná o trestný čin.

Úschova kupní ceny u banky přináší nejméně rizik, problém však může způsobit případná exekuce na prodávajícího nebo kupujícího. Riziko zpronevěry uložených peněz je však minimální.

Pokud se tedy chystáte ke koupi nějaké nemovitosti, vyberte si takovou úschovu, která pro vás bude bezpečná a nepřipraví vás o finanční prostředky.

 

Přihlásit se k odběru nových článků