stopka90Česká národní banka (ČNB) hodlá omezit výši LTV  (loan to value = poměr výše hypotéky a zástavní hodnoty nemovitosti) u nových hypotečních úvěrů. První informace o snaze ČNB omezit hypotéky s vysokým LTV se objevily již v roce 2014. ČNB si nyní udělala  analýzu hypotečních úvěrů za uplynulé období a došla k závěru, že je třeba v omezení přitvrdit.

Nové doporučení ČNB je tedy takové, aby s platností od 1.října 2016 už banky neposkytovaly hypotéky s LTV nad 95 %. (A zároveň, aby banky poskytly maximálně pouze 10 % hypoték s LTV v pásmu 85 až 95 %) A dále, od 1.dubna 2017, aby banky neposkytovaly hypotéky s LTV nad 90 %. Dalším doporučením ČNB je to, aby od 1.dubna 2017 hypotéky s LTV v rozmezí 80 až 90 % nepřekročily 15% podíl u nově sjednaných hypoték.

 

Výsledek by tedy měl být takový, že LTV nových hypoték by od 1.dubna 2017 nemělo překročit 90 %. A hypotéku s LTV nad 80 % by měl dostat maximálně každý 7.klient.

Jaký dopad to bude mít na klienty?

Pokud se banky novým doporučením ČNB budou striktně řídit, pak regulace bude mít negativní dopad na všechny klienty, kteří nemají našetřeno alespoň 20 % ze zástavní hodnoty nemovitosti.

Omezení LTV na 90 % je přijatelné, dnes jsou 100% hypotéky u většiny bank drahé a většinou se tak klientům vyplatí kombinace 90% hypotéky a zbytek ze stavebního spoření.

Pokud by však mělo být řešení 80% hypotéka a zbytek ze stavebního spoření, pak se takové řešení výrazně prodraží a klient tím pádem jde do většího rizika.

 

 

Přihlásit se k odběru nových článků